Sončne elektrarne so ena najučinkovitejših in investicijsko ugodnih sodobnih oblik obnovljivih virov energije. Zaradi nove zakonodaje o samooskrbi, lahko na svojo lastno streho postavite sončno elektrarno in uživate v poceni računih elektrike vsaj 30 let. So odličen način za zmanjšanje odvisnosti družbe od fosilnih goriv in vam pomagajo pri skupnem prehodu v bolj trajnostno prihodnost.

Izgradnja sončnih elektrarn omogoča uporabnikom, da na svojih objektih s proizvodnjo električne energije iz fotovoltaičnih panelov pokrivajo celotno porabo električne energije gospodinjstva na podlagi letnega net meteringa.

Kakšna mora biti streha?

Naklon, usmeritev in ovire na strehi so glavni faktorji pri definiranju velikosti vaše sončne elektrarne. Tip strešne kritine ne predstavlja ovire pri montaži pod konstrukcije za sončne panele.

Najboljša usmerjenost strehe je direktno na jug, z naklonom od 0°- 60°. Z usmerjenostjo panelov obrnjenih proti vzhodu ali zahodu lahko izgubimo do 10% energije, streha obrnjena na sever pa ima 20% izgube. Idealen izkoristek sončne elektrarne je, predvsem kadar je streha obrnjena na jug, sončne elektrarne obrnjene na vzhod in zahod pa so še vedno ekonomične. Zato mora biti elektrarna pravilno dimenzionirana glede na naklon in orientacijo strehe.

Sončni paneli

Sončni paneli so sestavljeni iz fotovoltaičnih celic, ki so narejene iz polprevodniških materialov, kot je Silicij, Kadmijev telurid (CdTe), Bakrov indij-galijev selenid (CIGS) itd. Sončne žarki zadenejo te celice in v njih povzročijo pretok električne energije, s tem da iz svojih atomov izločijo elektrone, ki so preko prevodnikov povezani na pozitivno in negativno stran celice in tvorijo električni tok. Ko stečejo skozi vezje proizvedejo elektriko.

Sončna paneli so narejeni iz vrhunskih materialov, glavna je tudi aluminijska pod konstrukcija, ki je med seboj povezana s strelovodom, da ostane zaščitena pred vsemi vremenskimi vplivi.

Več sončnih modulov je skupaj povezanih in tvorijo sončno polje oz. sončno elektrarno. Moduli so naprej povezani interno z enosmerno napetostjo. Paneli so povezani na razsmernik, ki potem spremeni enosmerni tok v dvosmerni in prenese energijo v omrežje na katero je povezan.

Razsmernik - inverter

Razsmernik - Inverter je elektronska naprava, ki pretvarja enosmerni (DC) tok v izmenični tok (AC). Elektrika, ki jo proizvajajo sončni kolektorji, je v obliki enosmernega toka (DC), vendar večina aparatov in naprav v domovih in podjetjih uporablja elektriko izmeničnega toka (AC).

Razsmernik torej jemlje enosmerno električno energijo iz sončnih kolektorjev in jo pretvori v izmenično električno energijo, ki se lahko uporablja za pošiljanje v omrežje ali za oskrbo vašega doma z elektriko. Postopek pretvorbe poteka s preklapljanjem enosmerne moči prek elektronskih stikalnih naprav.

Elektrarno lahko opremimo tudi z nadzornimi sistemi, ki sledijo temu, koliko električne energije se proizvede, koliko se porabi in koliko se pošlje nazaj v omrežje.

Vsako uro pade na Zemljo dovolj sončne energije za teoretično zadovoljitev vseh potreb gospodinjstev celega sveta po energiji, za obdobje celega leta. Zakaj je ne bi izkoristili tudi vi in s tem postali eno izmed tistih gospodinjstev, ki svojo električno energijo pridobiva samooskrbno na trajnostni način!
Delovanje sončnih elektrarn